Na co trzeba zwracać uwagę podczas odbioru nowego mieszkania

Podczas kupowania nowego mieszkania należy bardzo uważać. Można trafić no wspaniałą okazję ale równie dobrze można wydać kupę pieniędzy za tandetne wykonanie. Nie każdy musi się na tym znać, a wtedy nie wie na co zwracać uwagę. W szczególności ludzie młodzi, którzy kupują swoje pierwsze mieszkanie w pośpiechu nie zwracają uwagi na małe ale za to niezwykle ważne szczegóły. Dlatego postanowiłem podzielić się swoim doświadczeniem i wymienić najczęściej występujące błędy we współczesnym budownictwie.

Wykończenie ścian i sufitów oraz posadzki.

Ściany są chyba największym mankamentem w dzisiejszym budownictwie. Mogą wyglądać naprawdę pięknie, a w rzeczywistości przysporzą samych problemów.

Przede wszystkim należy, przy pomocy poziomicy, sprawdzić zachowanie pionów oraz równość ścian. Robimy to przykładając poziomicę do ściany i wówczas sprawdzamy czy pęcherzyk powietrza jest pomiędzy dwoma liniami. Przy okazji tej czynności warto też zwrócić uwagę czy między poziomicą a ścianą nie ma za dużo prześwitów. Tą czynność należy powtórzyć dla wszystkich ścian, oraz posadzek oddzielnie, w każdym pomieszczeniu

Kolejna rzecz dotycząca ścian jest praktycznie nie możliwa do sprawdzenia. Mam na myśli poprawne położenie farby (białego podkładu). Problem pojawia się gdy ekipa wykańczająca pomieszczenie używa specjalnego aparatu do malowania metodą natryskową i nie oczyści przed tym poprawnie ścian. Wówczas podkład będzie odpadał od ścian wraz z farbą. Praktycznie jedyną metodą na uniknięcie tego problemu jest wcześniejsze poproszenie wykonawcy o pozostawienie niepomalowanych ścian. Jeżeli ktoś już napotkał ten problem będzie wiedział, że jest to niesamowicie uciążliwe.


Instalacja hydrauliczna.

Przede wszystkim sprawdzamy czy nigdzie nie wystają żadne rury. Szczególnie proszę zwracać uwagę na rogi między ścianami a podłogą gdyż tam często wystają elementy instalacji hydraulicznej.

W drugiej kolejności łapiemy za każdy korek wystający ze ściany i próbujemy z wyczuciem poruszyć nim na boki. Jeżeli korek zacznie się wyraźnie ruszać oznacza to że jest źle przytwierdzony.

Ostatnią rzecz do sprawdzenia to poprawne doprowadzenie ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania. Człowiek jest omylny a sam nie raz spotkałem się z sytuacją, w której do ubikacji czy zmywarki poprowadzona była ciepła woda, a takie coś może w przyszłości wyraźnie odbić się na budżecie domowym. Niestety ciężko to sprawdzić samemu. Warto tutaj poprosić o pomoc znajomego hydraulika lub skorzystać z usług firmy zajmującej się pomocą w odbiorze mieszkań.

Instalacja elektryczna.

W przypadku sprawdzenia instalacji elektrycznej również zaczynamy od poprawnego schowania okablowania zwracając szczególną uwagę na narożniki.

Następnie sprawdzamy czy w każdym gniazdku jest prąd. Można to zrobić przy pomocy miernika, który wyglądem przypomina śrubokręt. Można go dostać w każdym markecie budowlanym za kilka złotych. Używa się go przykładając jeden palec do metalowej części na końcu rączki i wkładając drugi koniec do dziurki w kontakcie. Jeżeli jest napięcie w rączce powinno się zapalić światełko.

W podobny sposób można sprawdzić oświetlenie. Proszę jednak pamiętać, że prąd jest niebezpieczny i nieodpowiednie obchodzenie się z nim może być fatalne w skutkach dlatego jeżeli nie masz pewności co robisz to wezwij fachowca! Oświetlenie sprawdzamy poprzez przyłożenie tego samego urządzenia do brązowego kabla.

Po sprawdzeniu wszystkich gniazdek i punktów oświetleniowych można jeszcze sprawdzić czy w tablicy rozdzielczej wszystko jest poprawnie podpisane i podłączone poprzez kolejne wyłączanie poszczególnych sekcji i sprawdzanie czy opisane pomieszczenie nie ma prądu.

Okna i drzwi balkonowe.

Kolejnym elementem, który warto sprawdzić są okna. Dokonujemy tego poprzez otwarcie każdego z osobna na każdy możliwy sposób zwracając przy tym uwagę czy wszystko porusza się płynnie bez skoków.

Następnie przy zamkniętych oknach sprawdzamy ich szczelność przesuwając wierzchnią stroną dłoni dookoła okna. Poza wywietrznikiem (kratką u góry), nie powinno się odczuwać nigdzie ruchów powietrza. Najłatwiej to sprawdzić przy silnym wietrze.

Taras (balkon).

W związku z tym, że taras najczęściej jest wykończany zgodnie z projektem elewacyjnym całego budynku to w stanie deweloperskim jest to jedyne miejsce gdzie znajdują się już położone kafle. Tutaj w szczególności należy zwracać uwagę na jakość położonych kafli oraz ich odpowiednie wypoziomowanie. Najlepiej to sprawdzić po obfitym deszczu. Jeżeli na balkonie nie ma żadnej kałuży to wszystko jest w porządku. Natomiast jeżeli gdzieś zbiera się woda to oznacza to że kafle koniecznie trzeba poprawić.


Co jeszcze?

Niestety to tylko najczęściej spotykane i jednocześnie najczęściej bagatelizowane problemy. Jest ich znacznie więcej i mało kto może wszystko sprawdzić bez odpowiedniego doświadczenia i sprzętu. Widziałem w swoim życiu wiele mieszkań i ciągle pojawiają się nowe problemy i niedociągnięcia. Dlatego warto dogadać się z ekipą która będzie wykańczała mieszkanie/dom