Jak wybrać firmę do stworzenia strony internetowej

W dzisiejszych czasach każda firma powinna posiadać stronę internetową. Dotyczy się to zarówno sklepów jak i firm usługowych czy produkcyjnych. Niezależnie od tego jaki typ strony jest Państwu potrzebny pomoże ona w zdobywaniu nowych klientów. Jednak samo posiadanie strony internetowej nie gwarantuje sukcesu. Źle wykonana strona może powodować całkowicie odmienny skutek niż zamierzony. Dlatego wybór firmy tworzącej strony internetowe jest tak bardzo istotny. W tym artykule postaram się Państwu ułatwić dokonanie wyboru i zwrócić uwagę na najważniejsze rzeczy, które należy brać pod uwagę podczas wybierania odpowiedniej firmy do współpracy.

Wygląd strony

Szukając firmy do stworzenia strony internetowej należy zwrócić uwagę na ich stronę. Jest ro jedna z najważniejszych rzeczy. W końcu to ich wizytówka! Strona musi być przejrzysta, czytelna oraz intuicyjna. Grafika na stronie musi być dobrze wykonana lecz nie koniecznie musi się Państwu podobać. W końcu każdy ma inny gust. Ważna jest elastyczność tego zespołu, którą można sprawdzić przeglądając portfolio pod kątem grafiki i różnorodności projektów. Jeżeli firma była w stanie dopasować się do innych to dopasuje się również do Państwa wymagań.

Bogate portfolio

Jeżeli chodzi o ilość projektów w portfolio to moim zdaniem nie ma ona aż tak istotnego znaczenia jak mogłoby się wydawać. Owszem, bogate portfolio oznacza, że firma ma większe doświadczenie w tworzeniu stron internetowych. Należy jednak pamiętać, że młode firmy z reguły o wiele lepiej dbają o klientów oraz ich oferty powinny być tańsze od ich doświadczonych konkurentów. Tutaj decyzja pomiędzy ekipą z dużym bagażem doświadczeń, a młodym ambitnym zespołem należy do Państwa.


Cena

Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Cena jest najbardziej zróżnicowanym elementem tworzenia stron internetowych ponieważ nawet typowa strona zawierająca jedynie 5 podstron może się tylko wydawać prostą stroną internetową. Wszystko zależy od ilości mechanizmów, które chcą Państwo umieścić na stronie. Mam tutaj na myśli formularze, statystyki, możliwość edycji tekstu czy dodawania zdjęć. Możliwości jest naprawdę bardzo dużo dlatego najlepiej podczas wyceny strony poprosić firmę o szczegółowe wypisanie cen za poszczególne mechanizmy strony i na podstawie tych dokumentów porównać konkurencyjne oferty.

Czas realizacji projektu

Czas realizacji jest odmienny dla różnych typów stron. Nie należy spodziewać się, że firma utworzy nam zaawansowany portal z rozmaitymi funkcjami w ciągu tygodnia, ale również stworzenie najzwyklejszej strony reklamowej nie powinno zajmować więcej niż miesiąc łącznie z projektem graficznym. Dlatego przed zdecydowaniem się na jakąś firmę należy się dowiedzieć ile orientacyjnie zajmie im realizacja zlecenia.

Sposób płatności

Jeżeli chodzi o sposób płatności to stanowczo odradzam firmy, które żądają całościowej wpłaty przed rozpoczęciem prac. Wiąże się z tym olbrzymie ryzyko. Po pierwsze firma, która już otrzymała pieniądze nie będzie się śpieszyć a wręcz przeciwnie. Po drugie, jak już zrobią stronę, a Państwo nie będą zadowoleni z efektów jest mało prawdopodobne aby otrzymali Państwo pieniądze z powrotem.

Najlepsza opcja to brak jakichkolwiek zaliczek. Jakie są tego zalety chyba nie trzeba mówić. To firmie zależy na jak najszybszym ukończeniu projektu oraz jakości. Bez tego nie będzie zapłaty. W przypadku tej metody płatności najczęściej firma tworzy stronę internetową, a gdy jest już gotowa i zaakceptowana pobiera opłatę i przekazuje kod lub umieszcza stronę na serwerze w zależności od wcześniejszych ustaleń. Muszą Państwo zdawać sobie sprawę, że taka opcja jest możliwa w przypadku niedużych projektów. Żadna firma nie podejmie się dużego, kilkumiesięcznego projektu z zapłatą dopiero po ukończeniu prac. W takim przypadku jest to kwestia dogadania.

Najczęściej występującą formą płatności jest częściowa przedpłata. Z reguły waha się między 10%, a 30% i nie powinna być większa. Dlaczego jest najczęstsza? Ponieważ w tym przypadku obie strony są zabezpieczone. Klient nie musi od razu wpłacać całej gotówki i ma pewność, że firma nie odpuści sobie pracy, natomiast twórcy strony internetowej mają zaliczkę w razie rezygnacji klienta w trakcie prac.

Mam nadzieje, że wyjaśniłem Państwu dlaczego nie należy korzystać z usług firm żądających całkowitej wpłaty przed rozpoczęciem prac oraz jakie są zalety pozostałych metod płatności.

Kontakt

Dla mnie osobiście kontakt z firmą jest bardzo istotny. Bardzo doceniam firmy które odpisują na maile w ciągu kilku max kilkunastu godzin. Świadczy to o tym, że dbają o klientów. Mogłoby się wydawać co to za różnica czy odpiszą dzisiaj czy za dwa dni. Może i nie jest to istotne w czasie pracy nad stroną ale trzeba patrzeć przyszłościowo. Co jeżeli strona będzie już działać, a pojawi się jakiś błąd? Wtedy czas reakcji jest bardzo ważny. Co nam po firmie, która dopiero po paru dniach odczyta naszego maila? Błąd trzeba usunąć jak najszybciej.

Dodatkowe usługi

Większość firm na rynku zajmujących się tworzeniem stron internetowych nie posiada żadnych dodatkowych usług poza administracja. Jest to spore utrudnienie ponieważ muszą Państwo we własnym zakresie szukać innych firm zajmujących się hostingiem i pozycjonowaniem serwisów. Dlatego warto wybierać firmę, która świadczy kompleksowe usługi. Większość z Państwa zapewne twierdzi, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Jest to nieprawda. Oczywiście można trafić na firmę niekompetentną jak w każdej branży. Jednak warto jest zastanowić się nad firmą, która oferuje kompleksowe usługi dotyczące tworzenia stron www. Nie ma wtedy problemu z dogadaniem między firmami. Podam prosty przykład. Zarówno pozycjonowanie jak i administracja stroną wymaga ingerencji w kod i zawartość strony. Jeżeli będą się tym zajmować dwie różne firmy będą sobie nawzajem przeszkadzać co na pewno nie wpłynie korzystnie na działanie Państwa strony.

Podziękowanie

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu i mam nadzieje, że rady przeze mnie umieszczone pomogły Państwu w podjęciu dobrej decyzji odnośnie wyboru firmy do stworzenia strony internetowej.