Jak dbać o włosy

Przy pielęgnowaniu włosów spotyka się w zdecydowanej większości przypadków nieprawidłowe zjawiska, które natomiast nie są jeszcze chorobą. Tak na przykład mały łojotok jest jedynie pewną nieprawidłowością, defektem, którego usunięcie leży w granicach działalności zapobiegawczej. Nasilony łojotok jest już wyraźną chorobą.

Oczyszczenie skóry i włosów.

pękne włosy

Utrzymanie w adekwatnej czystości skóry głowy i włosów stanowi naczelną zasadę higieny i gwarantuje włosom ich idealny wygląd i żywotność. Trzeba jednakże zachować pewien umiar, gdyż nadmierna troska i wynikająca stąd przesada w zabiegach higienicznych mogą być także szkodliwe. Dla przykładu musimy być szczególnie ostrożni w momencie przy suszeniu bądź prostowaniu włosów prostowaniu włosów gdyż bardzo łatwo wtedy je uszkodzić gdy stosujemy takie zabiegi zbyt często. Włosy utrzymane w należytym stanie powinny być lśniące, o naturalnym kolorze, bez śladów łupieżu lub nadmiernego wydzielania łoju.

Zagrożenia dla naszych włosów.

Włosy łatwo się brudzą i są zanieczyszczone różnymi substancjami z zewnątrz bądź wewnątrz, których usunięcie jest tym trudniejsze, im mocniej przylegają one do włosów. W ustaleniach prawidłowych na głowie odkładają się łuski powstające w czasie złuszczania warstwy rogowej, połączone z łojem i potem. Do tych normalnych składników mogą dołączyć się niektóre inne chorobowe. W bardzo wielu sytuacjach na głowach dzieci mogą występować strupy liszajca, w wieku 12-15 lat pojawia się łupież suchy, potem tłusty oraz łojotok i tym podobne. Są to wszystko zanieczyszczenia wewnątrzpochodne. Zanieczyszczenia zewnątrz pochodne są nanoszone poprzez powietrze i specjalnie obficie występują tam, gdzie w powietrzu znajduje się dużo kurzu mineralnego albo roślinnego.


Warunki zewnętrzne niesprzyjające pielęgnacji włosów.

zadbane włosy

Przy wykonywaniu pewnych zawodów wierzchnie warstwy włosów są zwłaszcza narażone na znaczne zanieczyszczenie i łatwe brudzenie się (np. robotnicy pracujący przy przeładunku węgla itd.). Czasami zależnie od charakteru pracy, ma możliwość wystąpić pozorna zmiana zabarwienia włosów (na przykład u piekarzy na biało, u pracowników obrabiających miedź na zielono i tak dalej.). Jeśli włosy są długie, to kurz umiejscawia się zwykle wyłącznie na powierzchni, ochraniając włosy leżące głębiej, stąd im owłosienie na skórze głowy jest obfitsze, tym ochrona skóry głowy przed zanieczyszczeniami bardziej skuteczna.

Ciągła pielęgnacja najważniejsza.

Włosy mogą być również zanieczyszczone pasożytami i bakteriami, o ile posiadają z nimi styczność, i być przyczyną szerzenia się zakażeń. Aby włosy zostały w każdej chwili zdrowe i piękne, by zachowały połysk i giętkość, aby uniknąć chorób pasożytniczych i ropnych, należy usuwać z nich wszelkie zanieczyszczenia.