Sztuka przetrwania - od czego zacząć przygodę z survivalem

Survival, jako sposób spędzania wolnego czasu, to rodzaj hobby, do którego rozpoczęcia nie potrzeba praktycznie żadnego wkładu finansowego. Nie potrzebujesz specjalnego sprzętu, odzieży czy innych rzeczy aby rozpocząć zabawę. Niektórzy wręcz uważają ze aby prawidłowo podchodzić do tematu przetrwania, w ogóle nie powinieneś korzystać z żadnego dedykowanego sprzętu. Możesz wybrać i taką ścieżkę Jadnak pamiętaj. Przede wszystkich zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo.

Istnieje naprawdę wiele technik sztuki przetrwania. Dotyczą one zarówno różnych dziedzin, jak pozyskiwania wody czy rozpalania ognia, ale także regionów. Inne techniki stosuje się w lesie, inne na pustyni a jeszcze inne na morzu. Nie sposób opisać wszystkich w tym artykule. W Polsce najczęściej kojarzoną lokalizacją do uprawiania tego rodzaju hobby jest las i na tym będziemy się skupiać.

Wystarczy chęć i trochę czasu.

Zaczynając przygodę z survivalem nie trzeba od razu całego weekendu. Może to być dłuższy spacer z elementami treningowymi poszczególnych technik. Dla przykładu idąc z psem na spacer możesz zabrać ze sobą kompas i użyć go do weryfikacji dowolnej metody wyznaczania północy bez kompasu. Podobnie podczas weekendowego biwakowania z rodziną użyj krzesiwa, czy nawet łuku ogniowego, do rozpalania ognia zamiast rozpałki. Oczywiście potrwa to znacznie dłużej ale trening czyni mistrza.

Poza trenowanie już poznanych technik warto czytać i poznawać nowe, może skuteczniejsze, metody. Pamiętaj że survival to nie tylko ognisko, woda i pożywienie. Szukaj pomysłów na budowę szałasu, jak skrócić prace nad jakimś narzędziem. Naucz się dobrze rozpoznawać drzewa i jakie mają różnice kaloryczne. Tematów do przyswojenia jest dużo i tylko od Twojego zaangażowania i chęci zależy jakie efekty osiągniesz. 

Jeżeli nie masz ochoty chodzić danego dnia zrób coś stacjonarnie. Wypróbuj jakąś nową metodę upieczenia kurczaka w ziemi dla przykładu. Zrób sobie nową, idealnie wystruganą, łyżkę z drewna. Przetestuj metody filtrowania wody . Na prawdę cokolwiek Ci przyjdzie do głowy ( w granicach zdrowego rozsądku oczywiście ). Ilość sposobów na spędzanie czasu z survivalem jest olbrzymia. Gorąco zachęcam do poznawania i testowania nowych pomysłów/rozwiązań. To właśnie dbanie i poszerzanie swoich umiejętności jest w tym piękne.

Jak się przygotować ?

Strój na wypad do lasu

Przede wszystkim ubiór odpowiednio dopasowany do warunków panujących na dworze. Jeżeli nie masz konkretnie przygotowanej garderoby może to być cokolwiek. Pamiętaj aby zakładać raczej rzeczy "na dobicie". Podarcia czy zabrudzenia będą Ci towarzyszyć nieustannie.

Obuwie to bardzo ważna część garderoby i jak spodnie, bluza czy koszulka mogą być byle jakie, tak tutaj warto się zastanowić. Jeżeli planujesz przeznaczyć jakieś fundusze na rozpoczęcie przygody z survivalem to doradzałbym własnie zakup porządnego obuwia. Żadne klapki czy sandały. Najlepiej sztywne buty za kostkę, które dobrze zasznurowane, pozwolą uniknąć kontuzji przy zbieganiu z górki czy potknięciu o korzeń. Ściółka leśna często składa się z liści, pod którymi pochowane są wredne małe gałązki, generujące częste poślizgi. Dobre buty nie będą też szybko przemakać co bywa bardzo uciążliwe pokonując wysokie trawy.

Jeżeli mowa o przemakaniu. Zabierz ze sobą zapasową parę skarpetek lub dwie. Suche nogi to bardzo ważna rzecz i niesamowity komfort. Zabezpiecz je przed wodą np wkładając w woreczek śniadaniowy i zawiązując. Nie gwarantuje to, że będą suche jak wpadniesz z nimi do wody ale nie powinny przemoknąć od deszczu.

Nóż nie jest niezbędny ale bywa bardzo pomocny. Nie zalecam odrazy zakupu noża za kilkaset złotych. Na początek wystarczy zwykły scyzoryk czy nożyk do grzybów. Ważne zęby był dobrze zabezpieczony w pochwie. Nikt nie chce po przewróceniu się zobaczyć wystającej rękojeści z brzucha.

Ładownica/niezbędnik. Jest to pojemnik ( najlepiej zabezpieczony przed woda ) posiadający zbiór przydatnych rzeczy. Warto w nim mieć igłę i nitkę, coś do rozpalania ognia jak krzesiwo czy zapałki szturmowe, świeczkę, ołówek, kilka metrów sznurka, zapasowe baterie do latarki i inne drobiazgi. Zawartość takiego niezbędnika jest sprawą czysto indywidualną oraz może się różnić w zależności od tego co tak naprawdę planujemy robić. Powyżej podałem tylko najczęściej występujące przykłady. Z biegiem czasu i doświadczenia samodzielnie zdecydujesz co w takiej ładownicy powinno się znajdować.

Apteczka podobnie jak niezbędnik mogą mieć różną zawartość w zależności od przeznaczenia oraz naszych planów. jest jednak kilka rzeczy, które radze mieć zawsze przy sobie, a są to: bandaż normalny i elastyczny, gazy jałowe, kilka plastrów, woda utleniona, pantenol na oparzenia w postaci piany lub maści.


Zasady rozpalania ogniska.

Ogień to niezaprzeczalnie bardzo ważny element sztuki przetrwania. Umiejętność jego rozpalania jest konieczna, więc warto ją ćwiczyć i utrwalać jak tylko macie możliwość. Na pewno z początku nie obejdzie się bez zapałek, ale tak jak pisałem wcześniej, mając wolną chwilę ćwicz zaawansowane techniki rozpalania ognia.

Pamiętaj, że ogień to nie zabawa. Zanim przystąpisz do rozpalania ogniska upewnij się, ze robisz to w bezpiecznym miejscu. Z tym żywiołem nie ma żartów i bardzo łatwo można doprowadzić do wielkiej tragedii. W okresie suszy i przy wysokim poziome zagrożenia pożarowego, nie wolno rozpalać ognia. Nie tylko w lesie ale i poza nim. Wystarczy mocniejszy podmuch wiatru i Twoje ognisko na polanie może przenieść się na pobliskie wyschnięte trawy co może skończyć się wielkim pożarem olbrzymich terenów.

Staraj się palić ogniska tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Jeżeli nie ma takiego w okolicy koniecznie upewnij się ze robisz to w bezpiecznej odległości od drzew i innych łatwopalnych elementów krajobrazu. Zwróć również uwagę na to co znajduje się nad ogniskiem. Niskie zawieszone i wysuszone gałęzie mogą bardzo łatwo zająć się ogniem.

Nie pal ogniska większego niż to konieczne. Przede wszystkim im większy ogień tym większe niebezpieczeństwo. Inna sprawa po co marnować wielkie ilości drewna jeżeli na zagotowanie wody na herbatę wystarczy małe ognisko z "patyczków" łamanych w palcach. Co innego jeżeli ma ono posłużyć ogrzaniu w zimie czy wysuszeniu odzieży

Nocleg w lesie. Co trzeba wiedzieć?

ognisko nocą

Spędzanie nocy w lesie znacznie się różnie w zależności od okresu. W czasie lata nawet słabo przygotowany bez większego problemu przeżyjesz noc w lesie. Dlatego ten okres będzie najlepszy na rozpoczęcie dłuższych wypadów z noclegiem. Odradzam przedwczesne eksperymentowanie z takimi wyjściami zima. Źle przygotowane schronienie może skończyć się poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.

Niezelżenie czy wyjście ma mieć charakter spontaniczny czy dokładnie zaplanowanej wycieczki trzeba pamiętać, że przygotowanie schronienia na noc jest czasochłonne i zdecydowanie lepiej robi się to jak jest jasno. O ile nie stanowi to dużego problemu w lato tak okres jesień/wiosna, a tym bardziej zimą, jest bardzo istotne i zawsze trzeba mieć to na uwadze.

Jeżeli noc jest chłodna i biwakujesz w miejscu, w którym bezpiecznie można rozpalić ogień pamiętaj aby zadbać o odpowiednią ilość opału. Nie ma nic gorszego niż opuszczenie ciepłego legowiska ponieważ nie ma już czego dołożyć do ognia albo rozbieranie własnego leża w tym celu. Lepiej mieć za dużo i rano to nadmiar "rozrzucić".

Jeżeli masz taką możliwość na pierwsze noclegi wybierz miejsce nieopodal bezpiecznego schronienia. Warto mieć też jakiegoś towarzysza. Jeżeli brakuje chętnych upewnij się ze niedaleko jest ktoś kogo znasz. Do kogo w razie niepowodzenia będzie możliwość przyjść nawet w środku nocy.

Na co jeszcze trzeba uważać.

Poza rzeczami które zostały już wymienione istnieją jeszcze inne niebezpieczeństwa, na które trzeba uważać podczas przygód z survivalem

Niebezpieczne rośliny

Trzeba na to uważać przede wszystkim podczas pozyskiwania jedzenia ze zbieractwa. Nie tylko muchomory czy wilcze jagody są trujące dla człowieka. Zanim zaczniesz eksperymenty z tą dziedziną survivalu zaopatrz się w odpowiedni atlas roślin i grzybów i dokładnie sprawdzaj wszystko co chcesz wsadzić do ust.

Innym zagrożeniem od strony roślin są takie gatunki jak Barszcz Sosnowskiego, który jest śmiertelnie niebezpieczny. W kontakcie ze skórą powoduje poważne oparzenia i może prowadzić do śmierci. Koniecznie sprawdz i zapoznaj się z gatunkami roślin które mogą pojawić się w rejonach, do których się wybierasz.

Dzikie zwierzęta

Niezależnie od regionu, w którym przyjdzie Ci zagłębiać sztukę przetrwania, spotkasz dzikie zwierzęta. Są one mniej lub bardziej niebezpieczne ale większość pozostawiona w spokoju najpewniej ucieknie o ile będzie miała taką możliwość. Nie mniej jednak należy być bardzo ostrożnym. Gdy nawet nieświadomie zapędzisz takie zwierze w miejsce bez wyjścia może zaatakować w obronie własnej a co gorsza młodych. Szarżujący dzik może naprawdę mocno nas poharatać. Nie mówiąc już o zwierzętach większego gabarytu.

W przypadku zwierząt, podobnie jak z roślinami, pamiętaj aby dowiedzieć się czego możesz się spodziewać w rejonie, do którego się udajesz. na pomorzu nie spotkasz niedźwiedzia ale za to w Bieszczadach...


Zdrowy rozsądek przede wszystkim.

Nie ważne czy posiadasz duże doświadczenie w bytowaniu na łonie natury czy nie, nigdy nie bądź zbyt pewny siebie. Nawet jak preferujesz skrajnie realistyczną wersję survivalu miej ze sobą telefon, latarkę czy podstawową apteczkę. Nikt nie każe Ci ich używać ale mogą uratować Ci życie gdy coś pójdzie nie tak. Wyobraź sobie sytuacje w której jesteś w środku lasu. Najbliższa uczęszczana droga kilka kilometrów, a Ty w wyniku wypadku łamiesz nogę. Gdy jesteś sam taki błąd może kosztować Cie życie.

Warto też przed wyjściem poinformować rodzinę czy przyjaciół w jaki rejon się wybierasz i jak długo planujesz przebywać. Kontaktuj się raz dziennie wieczorem aby potwierdzić ze wszystko jest ok. W razie czego będzie ktoś kto wezwie pomoc i będzie w stanie udzielić chociaż orientacyjnych wskazówek gdzie szukać.

Dbaj o środowisko.

Nie ważne czy idziesz tylko na spacer czy na kilkudniowy wypad. Zawsze zostawiaj po sobie porządek. nie jest tu mowa tylko o śmieciach ale i o wszystkich śladach jakie pozostawiasz.

Jeżeli rozpalasz ognisko upewnij się że na pewno jest dobrze dogaszone i zamaskowane zanim ruszysz dalej.

Zrobiłeś szałas na noc ? Rozbierz i zamaskuj miejsce biwakowania. Nikt nie musi wiedzieć ze tu byłeś.