4 sposoby, które pomogą zacząć inwestować w kryptowaluty

W jaki sposób wiele osób decyduje się na pierwszą inwestycję? Patrząc na wzrosty cen kryptowalut. To z pewnością przyciąga wielu “niedzielnych inwestorów”. Jednak kiedy pojawiają się spadki, równie wielu nie wie co zrobić w takiej sytuacji. Niewiedza i błędy innych powinny być dla ciebie punktem wyjścia, jeśli chodzi o podstawy inwestowania. Wynikają one zazwyczaj z braku podstawowej wiedzy teoretycznej o kryptowalutach.

Jak zacząć inwestować w kryptowaluty, żeby na nich nie stracić?

1. Zacznij od nauki

Zakres wiedzy, którą musisz posiadać, żeby inwestować w kryptowaluty jest dość duży. Na szczęście żyjemy w czasach Internetu, który pęka w szwach od materiałów ułatwiających nam to zadanie. Możemy podzielić je na dwie grupy: darmowe i płatne. Pisząc o darmowych źródłach wiedzy mam na myśli wszystkie artykuły i newsy na portalach branżowych, video na Youtube, osoby udzielające się w grupach mediów społecznościowych oraz wszystkie inne materiały, które uda ci się znaleźć. Ich zaleta może okazać się jednocześnie wadą, ponieważ nikt nie sprawdza wartości merytorycznej darmowych źródeł, a także nie porządkuje wiedzy według poziomu jej zaawansowania.

Materiały płatne są bardziej dostosowane do odbiorcy. Możesz na przykład kupić kurs podstawowy, taki jak pakiet edukacyjny Cryptoeddu, zapłacić niewiele i sprawdzić czy inwestowanie w kryptowaluty w ogóle cię interesuje. Koszt pakietu CryptoEddu, w który sam zainwestowałem to 137zł, a w zestawie znajdują się 3 ebooki, dostęp do webinaru oraz kilka darmowych jednostek Ripple. Płatne treści dostaniesz w różnych, dostosowanych do siebie formach. Wartościowe webinary, ebooki, podcasty oraz spotkania z ekspertami nigdy nie są darmowe.

2. Udzielaj się w social media

Jeśli jesteś przekonany, że konta w social media służą jedynie rozrywce, jesteś w dużym błędzie. Wiele platform to prawdziwa kopalnia wiedzy. Spotykając mnóstwo różnych osób na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn nawiązujesz znajomości, które kiedyś mogą zaowocować merytoryczną dyskusją lub pomocą w najmniej spodziewanym momencie. Szczególnie ważne jest udzielanie się w grupach na tematy, które rzeczywiście cię interesują. Pokazując, że jesteś zainteresowany rozmową, zadając pytania i dzieląc się swoimi przemyśleniami stajesz się wiarygodnym członkiem grupy. Dzięki takim miejscom, możesz uczyć się o inwestowaniu całkowicie za darmo, jednak nie dostajesz gwarancji użyteczności tej wiedzy.

3. Pomyśl o kryptowalutach jak o nowoczesnym kapitale

Pamiętasz jak jeszcze kilka lat temu Uber był traktowany po macoszemu, w stosunku do tradycyjnych taksówek? Niestety, większość zagranicznych nowinek potrzebuje sporo czasu, żeby przyjąć się w Polsce i wzbudzić nasze zaufanie. Wydaje się, że tym trudniej jest im się przebić im więcej mamy rodzimych odpowiedników. Uber stał się konkurencją dla tradycyjnych taksówek, ale spowodowało to powstanie aplikacji do ich zamawiania. Na tej sytuacji skorzystaliśmy my - użytkownicy.

Podobnie jest z kryptowalutami, które mimo dużej popularności są traktowane z dużą ostrożnością. Myślę, że to w sumie spory plus, bo dzięki licznym akcjom uświadamiającym, zwracamy dużą uwagę na to, gdzie lokujemy swoje pieniądze. Pomyśl o tym czy przed złożeniem pewnej kwoty na obligacje przeczytałbyś o nich wszystkie dostępne materiały? Z pewnością tak. Dlaczego więc nie zrobisz tego przed zainwestowaniem w kryptowaluty?

4. Nie szukaj odpowiedzi na pytanie “w co najlepiej inwestować?”

Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie, więc eksperci starają się nie odpowiadać jednoznacznie. Inwestowanie, szczególnie jeśli zależy nam na zyskach, jest związane z wieloma czynnikami:

  • odpowiednim czasem
  • posiadanym kapitałem
  • doświadczeniem i wiedzą

Przedmiot inwestycji należy więc dostosować do nas samych i przede wszystkim do naszych zasobów finansowych. Inaczej ulokujemy 100zł, a inaczej 10 000zł. W każdym przypadku weźmy pod uwagę, że największą inwestycją będzie nasz czas, poświęcony na zgłębienie tematu kryptowalut, a także materiały edukacyjne, które zdecydujemy się kupić. Inwestując w swój pierwszy zestaw z gratisową jednostką Ripple wiedziałem, że chcę od niej zacząć, mimo, że wcale nie musiałem. Dla mnie jednak było to duże ułatwienie w podjęciu decyzji o tym, w co zainwestować na początek.