Dobry sprzęt wędkarski - gdzie kupić, jak wybrać

Każdy kto choć raz wybrał się na ryby, wie że jest to jeden z najlepszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Jedyną rzeczą która jest w stanie popsuć wyjazd bardziej niż fatalna pogoda to brak odpowiedniego sprzętu. Dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę do zakupu przynęt, wędek, zanęty i innych artykułów wędkarskich.

Gdzie kupować sprzęt wędkarski

Polacy coraz częściej robią zakupy w internecie. Jest to jak najbardziej oczywiste gdyż obecnie nie ma prostszego i wygodniejszego sposobu na zakup rozmaitych towarów. Dotyczy to również wędkarstwa. W sieci jest olbrzymia ilość sklepów oferujących artykuły wędkarskie więc jest w czym przebierać.

Powodem dla którego niektórzy mogą mieć obawy co do zakupu sprzętu wędkarskiego przez internet jest ryzyko uszkodzenia podczas dostawy. Jednym ze sposobów na zminimalizowanie szans na nieprzyjemności jest korzystanie z usług kurierskich, dzięki czemu przesyłka będzie ubezpieczona i będziemy mieli pewność, że zamówiony sprzęt zostanie dostarczony w dobrym stanie lub wypłacą nam odszkodowanie.

Jakie marki wybrać

Profesjonalny sklep wędkarski powinien zawierać w swojej ofercie czołowych producentów sprzętu wędkarskiego takich jak Shimano, Dragon czy Jaxon. Są to najpopularniejsze marki. Jaką z nich wybrać zależy od ilości środków jakie chcemy przeznaczyć na sprzęt. Jaxon posiada dobre produkty w dobrych cenach natomiast w ofercie Shimano znajduje się sprzęt bardzo wysokiej klasy i jednocześnie dość drogi.


Co w sprzęcie wędkarskim jest najważniejsze

To jest jeden z tych tematów na który każdy ma odmienne zdanie. Jedni twierdzą, że najważniejsza jest wędka, inni że kołowrotek a jeszcze kto inny uważa, że odpowiednia przynęta. Każdy z nich ma trochę racji.

Moim zdaniem najważniejsza jest odpowiednia wędka, a zaraz za nią kołowrotek i na to należy przeznaczyć najwięcej środków. Dlaczego tak `uważam? Sprawa jest bardzo prosta. Żyłka się zużywa, przynęty zrywają, a dobra wędka i kołowrotek będą służyć przez długie lata. Dodatkowo kupując wędzisko wysokiej klasy na pewno odczujesz wysoki komfort. Nie wolno zapominać o odpowiednim kołowrotku. Nie ma nic bardziej irytującego jak zacinający się sprzęt podczas holowania ryby.

Wybór odpowiednich przynęt

Przynęty należy wybierać w zależności od tego jaką metodą i jaką rybę mamy zamiar łowić. Inny rodzaj przynęt służy do połowu na spining i zupełnie inny do łowienia na spławik. Jest to bardzo rozległy temat dlatego ograniczę się do porównania najpopularniejszych produktów.

Woblery oraz przynęty gumowe są wykorzystywane do połowu drapieżników. Głównie na spinning lub trolling. Dla początkujących polecam przynęty gumowe ponieważ są tanie i nie będzie szkoda kiedy się zerwą. Należy jednak pamiętać, że do gum niezbędne są główki jigowe, które można dostać w chyba każdym sklepie wędkarskim.

W przypadku połowu białej ryby należy wybrać odpowiednią zanętę i wyposażyć się w kukurydzę, chlebek bądź zainwestować w kulki proteinowe. Wszystko zależy od interesującej nas ryby oraz dostępnych funduszy. Metod połowu również jest kilka lecz nie będę ich tutaj wymieniał. Większość z tych metod wymaga dodatkowo takiego sprzętu jak haczyki, krętliki, koszyki, rurki antysplątaniowe czy śruciny w które trzeba będzie się wyposażyć.

Co jeszcze ?

Możemy mieć najlepszą wędkę i kołowrotek ale bez żyłki dużo się nie złowi. Nie należy jednak przywiązywać specjalnie dużej uwagi do jej wyboru szczególnie na początku swojej wędkarskiej kariery. Najlepiej wziąć mocną i dość tanią żyłkę której nie będzie nam szkoda zrywać i plątać co na początku jest dość częstym zjawiskiem. Z tego właśnie powodu odradzam plecionkę gdyż jest to o wiele większy wydatek.

Na zakończenie

Teraz już można ruszać nad wodę. Mając sprzęt i odpowiednie nastawienie, czas spędzony na rybach na pewno upłynie szybko i przyjemnie.

Dla tych którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem polecam zacząć od spiningu. Sam rozpoczynałem od tej metody połowu i sprawiała mi ona najwięcej radości. Owszem na początku można się nieźle namęczyć próbując rzucić przynętę w odpowiednie miejsce szczególnie gdy w pobliżu jest wiele potencjalnych zaczepów. Nie należy rezygnować. Każdy z początku zerwał wiele przynęt zanim nauczył się porządnie i celnie rzucać.

Mam nadzieje, że moje rady się przydały i serdecznie pozdrawiam wszystkich kochających wędkarstwo!