Czego należy oczekiwać od firmy tworzącej stronę internetową

Na rynku jest bardzo dużo firm zajmujących się tworzeniem stron internetowych i każda ma swoje zasady odnośnie organizowania pracy, kontaktu z klientem czy rozliczania. Są jednak pewne elementy na które trzeba zwrócić szczególną uwagę gdy nawiąże się współpracę z taką firmą i te szczegóły mam zamiar Państwu opisać. Co do tego jak szukać takiej firmy to polecam zapoznać się z artykułem o tym jak wybrać firmę do stworzenia strony www, w którym jest to bardzo fajnie wyjaśnione.

Projekt graficzny

Pierwszym etapem tworzenia strony internetowej jest zrobienie przez firmę projektu graficznego. Jest to niezwykle istotna rzecz, gdyż to wygląd strony jest pierwszą rzeczą na którą zwraca uwagę odwiedzający.

Na tym etapie firma często konsultuje się z klientem odnośnie jego oczekiwań, wymagań estetycznych czy chociażby kolorystyki, na bazie której ma zostać utworzony projekt. Oczywiście jak najbardziej mogą Państwo zasugerować coś, czy podzielić się swoimi pomysłami lecz nie należy robić tego na siłę jeżeli takich pomysłów nie ma. Firma tworząca stronę też nie może od Państwa tego wymagać! Proszę pamiętać, że to oni muszą sprostać oczekiwaniom klienta.

Najczęściej pierwszy projekt jest trafny i od razu zostaje zaakceptowany przez klienta. Nie ma w tym nic złego. Jeżeli projekt się Państwu podoba należy się na niego zgodzić. Warto jednak zastanowić się czy nie poprosić o drugi projekt. Może będzie lepszy, a jak nie można zawsze wrócić do pierwszego. Nie należy jednak tego nadużywać gdyż firma może się „obrazić”, a dalsza współpraca z taką firmą może nie być przyjemna ;)

Raport z postępów pracy nad projektem

Raport dotyczący postępów z pracą nad stroną jest bardzo pomocny szczególnie w przypadku większych projektów. Jeżeli chodzi o najprostsze strony typowo wizytówkowe, gdzie czas tworzenia strony wynosi tydzień czy dwa takie raporty raczej nie mają sensu co nie zmienia faktu, że można się nad tym zastanowić.


Firmy mają różne sposoby na tego typu sprawozdania. Niektórzy tworzą specjalną sub-domenę, na którą ma dostęp tylko klient w celach podglądowych gdzie czarno na białym widać jakie są postępy. Innym sposobem jest raport w postaci pisemnej. Jest on o wiele mniej wiarygodny niż rzeczywiste śledzenie strony, jak w pierwszym przypadku ale często, szczególnie podczas dużych projektów, jest niezbędny. Proszę pamiętać, że tworzenie stron internetowych to w dużej mierze mozolna praca programistów dlatego nie zawsze widać postęp na podglądzie graficznym.

Nikt nie lubi być oszukiwany. Więc aby się zabezpieczyć i czuć się bezpiecznie należy poprosić wybraną firmę aby sporządzała na przykład tygodniowe raporty. Pozwoli to w większej mierze uniknąć sytuacji w których firma rzekomo pracuję nad naszą stroną a tak naprawdę robi zupełnie co innego.

Co po zakończeniu prac nad stroną internetową?

Sporo osób po zakończeniu prac i umieszczeniu strony w sieci uważa, że to już koniec współpracy z firmą. Nic bardziej mylnego. Po tym wszystkim dochodzą opłaty związane z hostingiem strony, administracją i aktualizacjami. Jeżeli zrezygnujemy z dalszych usług firmy związanymi z konserwacją strony możemy narazić się na niemiłe konsekwencje. Proszę pamiętać, że oprogramowanie, języki służące do tworzenia stron a także same przeglądarki internetowe ciągle się rozwijają co bardzo często wiąże się z koniecznością dokonania zmian na stronie. Dlatego moim zdaniem warto zainwestować trochę pieniędzy aby to profesjonalna firma zajmowała się tym na bieżąco, ba sami zanim zorientujemy się, że jest coś nie tak może minąć naprawdę dużo czasu.

Jak widać strona internetowa to nie wszystko, dlatego najlepiej od samego początku podczas szukania firmy rozglądać się za taką, która świadczy kompleksowe usługi dotyczące stron www. Każdy właściciel firmy szuka oszczędności gdzie to tylko możliwe. Jak wiadomo, gdy korzysta się z kilku usług jednej firmy, można liczyć na duże rabaty cenowe.

Na koniec

Są to podstawowe szczegóły, na które należy zwrócić uwagę podczas współpracy z firmą tworzącą strony www. Mam nadzieję, że użyłem wystarczająco jasnych argumentów podczas tłumaczenia tego zagadnienia i teraz nikt nie będzie już miał wątpliwości czego wymagać od takiej firmy.