Różnice między żyłką a plecionką. Kiedy i gdzie stosować

Nie trudno się domyślić, że żyłka oraz plecionka posiadają spore różnice. Jednak nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę jak duże. Nie będę tutaj uwzględniał poszczególnych rodzajów żyłek czy plecionek. Wymienię jedynie ogólne różnice pomiędzy tymi dwoma produktami. Życzę miłej lektury

Jak zawsze cena

Po raz kolejny największą różnicę stanowi cena i w tym przypadku jest ona naprawdę kolosalna. Dobrą żyłkę można dostać w każdym sklepie wędkarskim płacąc kilkanaście złotych za 300m, natomiast tyle samo plecionki dobrej jakości może kosztować nawet ponad sto złotych. Nie da się ukryć, że różnica jest ogromna i dla ludzi, którzy wędkarstwo traktują raczej jako sporadyczny wypad nad wodę tak duży wydatek nie ma najmniejszego sensu.

Przede wszystkim wytrzymałość

Wytrzymałość jest kolejną największą różnicą zaraz po cenie. W tym przypadku zdecydowanie prowadzi plecionka. Jest ona o wiele bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne czy najzwyklejsze zużycie. Żyłka po całym sezonie jest już w tragicznym stanie: poobcierana, sparciała i poskręcana. Te zjawiska w przypadku plecionki występują w o wiele mniejszej skali. Nawet tak zwane „żyłki bez pamięci” skręcają się bardziej, a niżeli plecionka.

Dodatkowo wytrzymują o wiele większy ciężar. Plecionka tej samej średnicy ma kilkakrotnie wyższą wytrzymałość na zerwanie niż żyłka.

Rozciągliwość, wada czy zaleta ?

Również w tym przypadku różnica między żyłką a plecionką jest bardzo duża. Plecionka, w przeciwieństwie do żyłki, jest praktycznie nierozciągliwa. Dla początkujących może i nie ma to znaczenia. Jednak wprawieni wędkarze, korzystając z żyłek potrafią bardzo dobrze wykorzystać jej rozciągliwość do określenia jej wytrzymałość. Plecionka po prostu się niespodziewanie zrywa, natomiast w przypadku żyłki bardzo łatwo stwierdzić ile jeszcze pozostało „rezerwy” oraz, w którym momencie odpuścić i dać rybie trochę luzu.

Rozciągliwość jest jednocześnie zaletą i wadą żyłki. Ta właściwość bardzo utrudnia używanie przynęt "Jerkowych" szczególnie o sporej masie i na dużych odległościach. W takim wypadku gwałtowne podciąganie powoduje jedynie rozciągniecie żyłki, co w efekcie skutkuje brakiem odpowiedniej pracy przynęty.


Warunki pogodowa mają znaczenie !

Bardzo dużo wędkarzy, nawet doświadczonych popełnia ten sam błąd. Nie należy lekceważyć warunków pogodowych przy wyborze żyłki lub plecionki. Dlatego osoby którzy korzystają przeważnie z plecionek powinni posiadać w swoim ekwipunku szpulę z żyłką. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim przy temperaturach ujemnych! Plecionka ma tendencje do chłonięcia wody, co na dużym mrozie powoduje zamarzanie w przelotkach oraz na kołowrotku i w efekcie strasznie szarpie. Każdy kto przeżył to na własnej skórze wie, że łowienie w ten sposób jest po prostu niemożliwe. Dlatego należy pamiętać, że zimą stosujemy wyłącznie żyłki!

Jak to widzi ryba ?

W tym przypadku na prowadzenie wysuwa się żyłka. Rybom jest ją o wiele trudniej dostrzec niż plecionkę. Ma to głównie znaczenie podczas połowy ryby białej jak np. karpie. Są to ryby bardzo ostrożne i wybredne, więc kawałek nieprzeźroczystego sznurka wystającego z przynęty może je skutecznie zniechęcić.

Co innego się tyczy drapieżników takich jak szczupak. W typ przypadku można bez obaw stosować plecionkę. Tym bardziej, że i tak należy użyć stalowego przyponu, który jest zdecydowanie bardziej widoczny, a niżeli plecionka.

To by było na tyle

To wszystko odnośnie różnic między żyłką, a plecionką i mam nadzieje, że ten artykuł pomorze wam w wyborze. Zarówno jedna jak i druga posiadają swoje lepsze i słabsze strony, dlatego ostateczną decyzje należy do was.