Wynajem długoterminowy samochodu bez firmy. Czy to możliwe?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że usługa długoterminowego wynajmu samochodów zarezerwowana jest tylko i wyłącznie dla przedsiębiorców. Te czasy minęły bezpowrotnie. Coraz więcej klientów indywidualnych, nieprowadzących żadnej działalności gospodarczej, zaczyna korzystać z tej formy finansowania samochodu. Dlaczego? Dowiesz się z tego tekstu.

Polacy coraz chętniej wypożyczają auta, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. To ogólnodostępna i komfortowa usługa tzw. wynajmu krótkoterminowego, czyli do 1 doby do nawet miesiąca. Tymczasem wynajem długoterminowy samochodów to stosunkowo nowe rozwiązanie, które powoli wypiera leasing. Polega ono na wypożyczeniu auta na okres np. roku lub kilku lat. Jeszcze do niedawna, podobnie jak leasing, był to produkt dostępny wyłącznie dla firm lub osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Te czasy to przeżytek.

Od jakiegoś czasu z takiego typu najmu mogą bezproblemowo korzystać także osoby prywatne. Co więcej – usługa ta co roku bije wszelkie rekordy pod względem dynamiki wzrostu, wyprzedzając leasing, a nawet zakup samochodów. Co sprawia, że wynajem stał się tak popularny wśród Polaków?

Przede wszystkim dostępność. Wynajem auta na dłuższy okres nie wymaga od nas, byśmy posiadali gotówkę na start. Wybieramy wymarzony pojazd i płacimy tylko za korzystanie z tego w postaci comiesięcznych, z góry ustalonych rat.


Pojawia się pytanie, co wchodzi w skład raty? Otóż można powiedzieć, że wszystko. Ponad 90% tego rodzaju produktów to Full Service Lease, czyli usługa zawierają wiele usług w cenie. Oznacza to, że w miesięcznej opłacie otrzymujemy finansowanie samochodu, pakiet ubezpieczeń OC/AC, serwis, przeglądy, a także auto zastępcze w przypadku awarii, tudzież unieruchomienia wynajmowanego pojazdu. I to druga przyczyna popularności tego wariantu – wygoda.

Dodatkowo w ofercie znajdziemy różnego typu pojazdy, począwszy od ekonomicznych aut miejskich po SUVy, kombi czy auta premium. Z tych powodów analitycy rynkowi prognozują, że ten rok na rynku motoryzacyjnym będzie należał do wynajmu długoterminowego.

Materiał powstał przy współpracy z wypożyczalnią samochodów MM Cars Rental