Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe ?

Ogrzewanie podłogowe ma tyle zwolenników ile przeciwników. Ludzie, którzy się na tym nie znają, często w obawie o swoje zdrowie decydują się na tradycyjne ogrzewanie domu, które sprawdzało się przez lata. Teoretycznie mają rację, ale co w praktyce? Tak naprawdę, to czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe dla człowieka, zależy tylko i wyłącznie od poprawnego użytkowania. Nie chodzi tutaj o czas grzania, ani ile dni w tygodniu powinna pracować podłogówka. Najważniejsza jest temperatura w układzie instalacji.

Wiele osób uważa, że przy ogrzewaniu podłogowym, stosuje się takie same temperatury jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania za pomocą grzejników. Otóż nie ma nic bardziej mylnego. Rozgrzewanie podłogówki do temperatury 50°C albo i wyższej zdecydowanie szkodzi zdrowiu, a nawet może mieć negatywny wpływ na samą strukturę podłoża (paneli podłogowych, kafelek czy wylewki betonowej). Dlatego temperatura układu nie powinna przekraczać 35°C.

Cześć z was na pewno się zastanawia dlaczego różnica 15°C w obiegu może mieć wpływ na nasze zdrowie. Odpowiedz jest bardzo prosta, a wręcz banalna. Optymalna temperatura ciała człowieka to 36,6°C, dlatego dopóki jej nie przekroczymy, nic nam nie grozi. Czy nie jest to logiczne?

W tym momencie przeciwnicy ogrzewania podłogowego powiedzieliby, że niższa temperatura od ciała człowieka też jest niezdrowa... Oczywiście mają rację, ale czy w przypadku tradycyjnego ogrzewania temperatura podłogi nie jest jeszcze niższa?


Czy 35°C naprawdę wystarczy?

Teraz kolejne pytanie, a mianowicie czy 35°C, w instalacji podłogówki, wystarczy na ogrzanie całego domu? Tak wystarczy aż zanadto... ale tylko i wyłącznie jeżeli wasze mieszkanie czy dom spełnia poniższe warunki

Po pierwsze - odpowiednia izolacja domu.

Nie ma co liczyć na cud. Jeżeli dom nie posiada odpowiedniej izolacji, żadne ogrzewanie nie będzie, ani oszczędne, ani wystarczające. To samo tyczy się ogrzewania podłogowego.

Po drugie - Jak izolacja to i okna.

Na nic dobra izolacja domu jak przez okna "kostucha sieje". Zarówno jak na izolacji ścian tak jak na oknach nie wolno oszczędzać. To przez nie ucieka znaczny procent ciepła z naszego domu.

Po trzecie - Poprawna instalacja ogrzewania podłogowego.

Wiem, jest to oczywiste. Tylko jak tego dopilnować, nie znając się na tym? To już nie jest takie proste. Jeśli tylko możecie, korzystajcie z firmy polecane przez własnych znajomych. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze. Jeżeli żadne z waszych przyjaciół nigdy nie korzystało z podobnych usług, pozostaje wam skorzystanie z internetu i tam znalezienie profesjonalnej firmy z pozytywnymi opiniami oraz dużą ilością zdjęć z wykonanych robót.