Podłoga żywiczna to trwała i estetyczna alternatywa dla innych rozwiązań

Kiedy czeka nas remont mieszkania lub całkowita rearanżacja wnętrza i gruntowna przebudowa pomieszczenia, w którym żyjemy od lat, na odpowiedź czeka jedno pytanie: co z podłogą? Czy iść w to, co dotychczas się sprawdzało, czy może zainwestować w coś innego, co może okazać się jeszcze lepszym rozwiązaniem? Kiedy liczymy się z każdym wydatkiem, odpowiedź nie jest łatwa. Ale warto znać różne rozwiązania!

Czy jesteśmy w muzeum, w fabryce, w sklepie, czy wreszcie - w domu - poruszamy się po jakimś podłożu. Czasem jest wykonane z drewna, czasem z betonowych płyt, zdarzają się podłogi z mikrocementu albo z naturalnego kamienia. Wszystkie z nich mają swoje wady i zalety, bo przecież tak silnie eksploatowana płaszczyzna musi znieść zalania i zabrudzenia wszelkiego rodzaju, nie mówiąc już o obciążeniu i ewentualności zarysowania. Dlatego, kiedy wybieramy podłogę, warto zdać sobie sprawę, że to nie tylko materiały drewnopochodne czy drogie, kamienne płyty, ale również wytrzymałe rozwiązania, takie jak np. posadzki żywiczne. Choć zwykle kojarzona jest z przestrzeniami przemysłowymi, podłoga żywiczna z wachlarzem swoich zalet świetnie sprawdza się również w mieszkaniach.

Posadzki żywiczne do industrialnych loftów i nowoczesnych wnętrz

Podłoga żywiczna może być zabarwiona na jeden określony kolor, choćby biały, i wykończona np. na błysk, dzięki czemu może pomóc w rozświetlaniu wnętrza. Może też być zabarwiona całą feerią barw i wykończona na mat, dzięki czemu utworzy intrygujący widok nadający się chociażby do przedpokoju czy kuchni. Jeśli zależy nam na antypoślizgowości, może być antypoślizgowa. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z żywicą epoksydową czy poliuretanową, posadzki żywiczne są:

  • wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, duże obciążenia, zarysowania czy upadki ciężkich przedmiotów,
  • wodoodporne i chemoodporne, dzięki czemu nie musimy przejmować się rozlanymi płynami czy zabrudzeniami dowolnego rodzaju, ponieważ bardzo łatwo uprzątnąć podłogę,
  • niepalne,
  • antyelektrostatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu, sierści i pyłków

Do tego, poliuretanowe posadzki żywiczne są odporne na promienie UV i temperaturę od -20 do nawet 70 stopni Celsjusza, dzięki czemu z powodzeniem można je montować na zewnątrz.

Posadzki żywiczne - cena wypada korzystnie przy konkurencji

Jeśli chodzi o posadzki żywiczne, cena za metr kwadratowy wypada korzystnie na tle konkurencyjnych rozwiązań, jakie możemy spotkać na rynku podłogowym. Porównajmy ofertę dot. żywicy poliuretanowej i epoksydowej czołowego producenta żywic polimerowych w Polsce, firmy Techniart:

  • Żywica poliuretanowa - ok. 144zł za m2 żywicy bezbarwnej i ok. 68zł za barwioną
  • Żywica epoksydowa - ok. 72zł za m2 żywicy bezbarwnej i ok. 44zł za barwioną

Należy przy tym pamiętać, że w zależności od metrażu prawdopodobnie będziemy musieli kupić nieco więcej materiału i zostaniemy z nadwyżką. Dzieje się tak dlatego, że żywica sprzedawana jest w określonych ilościach, stąd ceny w naszym porównaniu są podane w przybliżeniu.