Jak optymalnie zaplanować remont łazienki

Jak optymalnie zaplanować remont łazienki?

Zaplanowanie remontu łazienki wiąże się nie tylko z wyborem odpowiednich płytek czy wanny, lecz także ze znalezieniem wykonawcy, który przeprowadzi wszystkie prace.

Jak znaleźć wykonawcę do remontu?

Z całą pewnością ekipy remontowej nie powinniśmy szukać na tak zwaną ostatnią chwilę, planując odświeżenie łazienki lub całego mieszkania latem, optymalnym terminem poszukiwań wydają się okolice lutego-marca. W tym okresie firmy powoli tworzą kalendarz zleceń na sezon urlopowy, co gwarantuje już pewną stabilność ustaleń. Gdybyśmy umówili się wcześniej, to istnieje duże ryzyko, że wykonawca zmieni plany i zostaniemy z zakupionymi w sklepie kafelkami, klejami, lecz bez fachowców. Można wprawdzie orientować się w niektórych firmach wcześniej, ale wstępnie, do późniejszego potwierdzenia. Drugim aspektem, który powinniśmy mieć na uwadze przy wyborze firmy, jest jej portfolio lub sprawdzone referencje. W Internecie każdy fachowiec umie zamontować regipsy czy położyć panele, w praktyce zaś często jest już nieco mniej różowo. Oczywiście, pisemna umowa, określająca najważniejsze, jak chociażby zakres i termin prac, jest wysoce zalecana.

Trudna decyzja: wanna, czy prysznic?

Wybór pomiędzy wanną i prysznicem jest zawsze dużym dylematem, gdyż w jednym miejscu ścierają się ze sobą bardzo liczne argumenty za każdą z możliwości. Prysznic jest przede wszystkim szybszy i w każdym względzie bardziej ekonomiczny, lecz to wanna zapewnia większy komfort użytkowania. Nic nie relaksuje tak dobrze, jak gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi. Nie bez znaczenia przy podejmowaniu decyzji jest również wiek potencjalnych użytkowników, dzieci o wiele łatwiej kąpie się w wannie, lecz osoby starsze będą preferowały niskie brodziki. Pewną alternatywą, można by rzec kompromisem, jest wanna z funkcją prysznica, która łączy większość zalet obu rozwiązań. Niestety wysokość takiej, nawet bardzo komfortowej wanny nadal może stanowić przeszkodę dla seniorów, dla nich o wiele lepsze są kabiny prysznicowe i brodziki. Skoro jesteśmy już przy wannach i prysznicach, to nie zapominajmy i o zakupie dobrej jakości baterii oraz kranów, ich wymiana może nas kosztować w przyszłości wiele niepotrzebnych nerwów.

Wybór kafelków do łazienki

Wybór płytek łazienkowych zdawałby się już kwestią drugorzędną, ot kupimy płytki ładne i najlepiej też tanie. Jednak sprawa nie jest tak prosta, gdyż płytki podłogowe do łazienki powinny być także ceramiką antypoślizgową. Szczególnie, gdy mieszkają z nami dziadkowie lub małe dzieci, w przypadku których ryzyko i komplikacje po ewentualnym upadku mogą być bardzo poważne. Wskazane jest również, by pamiętać, że kafelki białe lub utrzymane w jasnych barwach pomagają rozjaśnić łazienkę, przyda się to w przypadku mieszkań w blokach, gdzie osobne okno w tym pomieszczeniu jest rzeczą nieczęsto spotykaną, ale też miejmy na uwadze, że jasne zwykle częściej trzeba czyścić. Rozważyć więc trzeba wiele aspektów, aby w efekcie wybrać najlepiej. Szczególnie szeroki wybór ozdobnych płytek do łazienki możemy znaleźć w Internecie, sklepy prowadzące działalność w sieci jak np. ten, posiadają zwykle o wiele większy asortyment od placówek stacjonarnych.