Ogrodzenie tymczasowe z siatki leśnej, na działkę

Okres oczekiwania na rozpoczęcie prac związanych bezpośrednio z budową często wydłuża się przez biurokracje takie jak adaptacja, oczekiwanie na przyłącze prądu czy pozwolenie na budowę. Dla wielu osób ta stagnacja jest nie do zniesienia. Wiem bo sam tak miałem. Nie mogłem doczekać się aż będę mógł zacząć coś robić na swojej działce. Zrobienie ogrodzenia tymczasowego, może być bardzo fajnym pomysłem na rozpoczęcie pracy na swojej działce. Poniżej opis jak wykonać ogrodzenie z siatki leśnej.

Po co w ogóle ogrodzenie tymczasowe na budowie?

Teoretycznie nie jest one potrzebne i oczywiście jego brak nie przeszkodzi w postawieniu wymarzonego domu ale... Polska to taki dziwny kraj, w którym złodziej ma bardzo duże prawa. Jeżeli taki nieproszony gość wejdzie na Twoją działkę w celu przywłaszczenia kilku worków cementu, a jednocześnie podczas tej czynności wpadnie w dziurę i złamie nogę. To możesz spodziewać się pozwu i srogiego odszkodowania za niewłaściwe zabezpieczenie terenu budowy. Nie mówiąc już o wizycie inspektorów nadzoru budowlanego i wstrzymaniu prac do czasu wyjaśnienia... Jest to oczywiście skrajny przykład ale wcale nie taki nieprawdopodobny. Dlatego wydatek kilkuset złotych na ogrodzenie, plus parę tabliczek na nim, przestaje się wydawać bezsensownym wydatkiem. Ogrodzenie tymczasowe oczywiście nie powstrzyma złodziei ale może was uratować od ewentualnych konsekwencji prawnych jeżeli ktoś wejdzie i zrobi sobie krzywdę na terenie waszej działki.

Innym mniej dotkliwym problemem na działce mogą okazać się zwierzęta. ten rodzaj nieproszonych gości może z apytetym, zająć się zasadzonymi kwiatkami czy krzewami. Warto jest zainteresować się elementami zielonymi na działce nawet jeżeli perspektywa zamieszkania jest dopiero za parę lat. Przez ten czas z sadzonek może zrobić się już niewielki żywopłot, a dzięki ogrodzeniu z siatki będzie ono częściowo zabezpieczone przed stratowaniem zarówno przez zwierzęta jak i ludzi czy pojazdy.

Zanim zaczniesz.

przed przystąpieniem do poszukiwania materiałów potrzebnych do zrobienia ogrodzenia musisz się zastanowić jak wysokie ma być to ogrodzenie. W zdjęciach prezentowanych w artykule widoczne są słupki o wysokości 2,5 - 2,7 metra oraz siatka leśna o wysokości 150cm, z pionowym przeplotem co 60 centymetrów. Jak dla mnie jest to w zupełności wystarczające ogrodzenie. Nie stoi jednak nic na przeszkodzie jeżeli potrzebne jest wyższe. Należy tylko pamiętać o dopasowaniu odpowiedniej wysokości słupków do wybranej siatki leśnej. Miej przy tym na uwadze, że około 70-80 cm wysokości słupka powinna być wkopana w ziemię. Można spotkać wzmianki, że 50 cm wystarczy ale moim zdaniem ogrodzenie jest wówczas mało stabilne.

Przelicz kilkukrotnie ilość słupków, która będzie Ci potrzebna. Zamawianie kolejnego transportu 5 słupków to słaba inwestycja. Lepiej wziąć z zapasem. Optymalna odległość miedzy słupkami ogrodzenia wynosi 3 metry. Dodaj do tego zastrzały ( słupki wstawiane pod skosem w celu wzmocnienia konstrukcji ). Koniecznie muszą się pojawić po 2 na każdym rogu ogrodzenia oraz jeden w miejscach zakończenia siatki ( np miejsce wjazdu na posesje ). Jeżeli długość boku wynosi ponad 30 metrów warto również zrobić zastrzały gdzieś w środku. Tak aby odległości miedzy zastrzałami nie były większe niż 25-30 metrów. Poniżej przykładowy plan ogrodzenia tymczasowego z siatki leśnej:

Plan rozstawienia słupków pod ogrodzenie tymczasowe

Co będzie potrzebne do zrobienia ogrodzenie tymczasowego?

Przed rozpoczęciem prac potrzebny będzie materiał. Zasadniczo ten typ ogrodzenia wymaga 2 podstawowych rzeczy. Słupków oraz siatki leśnej w rolkach. Poza samymi materiałami przydadzą się podstawowe narzędzia jak szpadel, wkrętarka, młotek, miarka, sznurek murarski, poziomica, wkręty do drewna, skoble.

Ogrodzenie będzie stawiane na Twojej posesji, a co za tym idzie nie potrzebujesz żadnych pozwoleń. Pamiętaj tylko, że musisz trzymać się zasad zamieszczonych w warunkach zabudowy. Jeżeli graniczysz z jeziorem lub ciekiem wodnym może pojawić się tam zapis odnośnie zachowania odległości, która musi pozostać nieogrodzona! W praktyce raczej nikt by się do tego nie przyczepił biorąc pod uwagę fakt że jest to ogrodzenie tymczasowe ale warto o tym wiedzieć i pamiętać.

Jak znaleźć drewniane słupki do ogrodzenia?

stemple budowlane jako słupki do ogrodzenia tymczasowego

Można je zdobyć na dwa sposoby. Pierwszy jest szybszy ale i droższy, natomiast drugi tańszy ale wymagający od nas poświęcenie trochę wolnego czasu.

Pierwszy, droższy sposób, to podjechanie do jednego z większych sklepów budowlanych. W marketach takich jak OBI czy BRICO można znaleźć już gotowe słupki ogrodzeniowe różnej wielkości, których cena za sztukę to około 10zł lub więcej. Przy zakupie jednej sztuki to nic ale 100 sztuk da się odczuć w kieszeni. Do tego trzeba doliczyć transport, jeżeli nie posiadasz odpowiedniego auta lub przyczepki.

Drugi sposób wymaga od nas większego zaangażowania. Na słupki do takiego ogrodzenia bardzo dobrze nadają się stemple budowlane, które mogą być już używane wcześniej na innej budowie. Dzięki temu mamy wciąż dobry materiał z 2 ręki w cenie 4-6 zł za sztukę w zależności od długości. Warto poszukać w lokalnych ogłoszeniach czy ktoś nie chce się takich słupków pozbyć po swojej budowie. Mając trochę szczęścia może uda się znaleźć nawet tańsze. Jeżeli nie są one nadmiernie przemoczone, przegniłe czy spróchniałe to nadadzą się na ogrodzenie tymczasowe.

Siatka leśna i skoble.

Przykładowe zdjęcie rolki siatki leśnej

Z siatką leśną na Twoje ogrodzenie jest o wiele prostsza sprawa. Jest ona pakowana w rolkach i stosunkowo lekka wiec nie ma problemu z zamówieniem odpowiedniego rozmiaru przez internet. Z dowozem wyjdzie pewnie taniej niż kupno w markecie.

Wygięte gwoździe / skoble do siatki leśnej

Często wraz z siatką dostajemy też odpowiednie gwoździe do jej montażu, na słupkach. W kształcie litery U ( skoble ). W przeciwnym razie trzeba takie dokupić oddzielnie we własnym zakresie. Około 100 sztuk na 50 metrów bieżących ogrodzenia w zupełności wystarczy.

Czas rozpocząć pracę.

Wkopywanie słupków do ogrodzenia to praca, którą da radę zrobić w pojedynkę, jednak przy określaniu pionu jest bardzo mocno odczuwalny brak reki do pomocy. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych rękach do pracy. Może to być żona, syn, dziadek. Chodzi tylko o przytrzymanie słupka w momencie zasypywania i pomoc w jego równym ustawieniu, wiec nie musi to być dla niego bardzo wyczerpujące fizycznie.

Rozpoczynamy od określenia słupków narożnych. Jeżeli masz już z każdej strony sąsiada z ogrodzeniem to zadanie będzie ułatwione. W przypadku pustego pola, jak na zdjęciach, znajdź kamienie graniczne, oznaczające koniec Twojej działki. Wymierz słupek tak aby był kilkanaście centymetrów w głąb Twojej posesji. Szczególnie ma to znaczenie jeżeli chodzi o granicę z terenami Państwowymi, jak na przykład droga. Jeżeli jesteś dogadany z sąsiadem można robić dokładnie na granicy z nim. To już sprawa między wami.

Słupki narożne ogrodzenia otrzymują duże obciążenie dlatego nawet jak postanowisz kopać na 50 cm to przy słupkach narożnych zdecydowanie zalecam głębokość nawet 80 cm. Po wykopaniu wsadzamy słupek grubszą stroną do dołu, oraz staramy się ustawić tak aby strona, do której będzie przybijana siatka leśna, była jak najprostsza. Do sprawdzania pionu może posłużyć poziomica ale szybko przekonasz się ze złapanie "idealnego oka" będzie prawie niemożliwe. Stemple budowlane często są powyginane, z sękami, co bardzo utrudnia ich wyrównanie w pionie.

Zasypując słupek robimy to etapami. Wsyp kilka sztychów szpadla aby poziom ziemi w dole podniósł się o jakieś 30 cm. Następnie ubij nogą lub trzonkiem od łopaty. Pamiętaj przy tym aby uważać na słupek, który może się przy tej czynności przemieszczać. Czynność tą powtarzaj aż ubita ziemia zrówna się z podłożem weryfikując, co jakiś czas, czy słupek nadal stoi prosto. Równe ogrodzenie to ładne ogrodzenie.

Brawo. Oto mamy pierwszy słupek ogrodzenia tymczasowego na Twojej nowej działce. Teraz tą samą czynność wykonaj dla pozostałych narożników.

Ściana frontowa ogrodzenia.

sznurek pomocniczy do pionowania słupków

Mając wkopane słupki narożne zajmiemy się ścianą frontową. To własnie na tej stronie mamy z reguły wjazdy na działkę. W tym projekcie zakładamy ze pozostałe ściany są pełne, beż żadnych przerw w siatce. W pierwszej kolejności przyczepiamy i rozciągamy sznurek miedzy słupkami narożnymi wybranej ściany na wysokości około 20cm od gruntu. Należy uważać na trawy i inną roślinność. Sznurek nie może jej dotykać. W przypadku gdy nie ma wiatru można rozwinąć 2 sznurek na wysokości około 1,8 metra, który bardzo ułatwi umieszczanie słupków ogrodzenia.

Jeżeli chodzi o zastrzały to można zrobić je już w tym momencie albo dopiero po wkopaniu reszty słupków. Nie ma to większego znaczenia. Należy tylko upewnić się, że wszystkie zastrzały są umieszczone zanim zaczniemy mocować siatkę leśną. Stemple użyte do wzmacniania nie musza być proste. Warto więc odłożyć najbardziej poskręcane słupki na bok i z nich zrobić zastrzały. Sposób montażu zastrzałów jest dość prosty. Z węższej strony stempla odcinamy końcówkę pod kątem 45 stopni. Warto też wyciąć "rowek" aby lepiej dopasował się do owalnej formy słupka. Przykładamy przygotowany zastrzał do słupka i zaznaczamy miejsce, w którym łączy się z ziemią. Następnie w zaznaczonym miejscu wykopujemy dół o głębokości około 20-30cm. Tak, aby zastrzał się ładnie oparł o ścianę ziemi. Można kilka razy z wyczuciem potraktować go młotkiem. Dół zakopujemy, a w miejscu łączenia słupka z zastrzałem wkręcamy kilka wkrętów do drewna.

Zajmiemy się teraz kwestią wjazdu. Jeżeli jego lokalizacja jest tylko orientacyjna to super. Po prostu będziemy stawiać słupki od narożnika co 3 metry aż do orientacyjnego miejsca, w którym ma być wjazd. Następnie przejdziemy do przeciwległego narożnika i powtórzymy tą czynność. Da nam to pewność że wszystkie słupki będą w równych odstępach.

Trochę inaczej ma się sprawa kiedy wjazd chcemy mieć w konkretnym miejscu ogrodzenia ( co do kilku centymetrów ). Wówczas zanim zaczniemy wkopywać słupki co trzy metry należy wymierzyć i wkopać słupki, między którymi ma być wjazd. Teraz najprawdopodobniej odległość miedzy słupkiem od bramy, a narożnym nie będzie tak ładnie pasować aby zachować 3 metrowe odstępy. Nie jest to rzecz, której należy się obawiać. Po prostu kilka słupków będziesz musiał zrobić gęściej, aby to wyrównać (unikaj odległości ponad 3 metry ) . Aby lepiej wbijało się siatkę staraj się tak dzielić odległość aby słupki wypadały na pionowych wzmocnieniach siatki. W tym przypadku są one co 60 cm, co daje nam do wyboru 3 albo 2.4 metra. Gęściej to już będzie prawie palisada.

Przybijanie siatki.

Zanim zaczniesz przybijać siatkę, upewnij się też, że wszystkie zastrzały są umieszczone. Podejmij decyzje ile nad gruntem chcesz mieć siatkę.  Ogrodzenie pokazane na zdjęciach ma dolny drut około 10 cm od ziemią.  Nie musisz rozwieszać sznurka wystarczy, że będziesz "trzymał" ustaloną odległość na każdym kolejnym słupku. Pamiętaj aby siatkę zamocować gęstszą częścią do dołu.

przybity do słupka skobel

Samo przybijanie zaczynamy od słupków skrajnych ( słupek wyznaczający wjazd ). Mocujemy ją za pomocą skobli przybijając najniższy i najwyższy drut ( na ustalonej wysokości ). W przypadku słupka gdzie siatka się rozpoczyna i kończy przybijamy każdy poziomy drut. Jak już siatka została zaczepiona na pierwszym słupku, zaczynamy ją stopniowo rozwijać i przybijać do każdego kolejnego słupka, starając się przy tym, aby miejsce mocowania była na pionowych wzmocnieniach siatki. Na stemplach "przelotowych" wystarczy przybijać poziome druty w czterech miejscach: najniższy, najwyższy i 2 pomiędzy.

Tutaj praktycznie niezbędna jest pomoc. Jedna osoba musi z wyczuciem naciągać drut poziomy, a druga przybijać go do słupa łapiąc jednocześnie drut pionowy (tak jak na zdjęciu). Pamiętaj, że druty w tej siatce są dość plastyczne, więc staraj się naciągać ostrożnie aby ich nie powykrzywiać. To nie jest ogrodzenie z "typowej" siatki. Nie musi być napięte jak struna.

zakończenie siatki leśnej

Przy ostatnim słupku należy prawidłowo zakończyć druty, tak aby czasami się nie wyślizgnęły. Na zdjęciu widać jak zagiąć końcówkę aby aby tego uniknąć. Pionowe wzmocnienia potrafią się przesuwać dlatego naciąganie w tym miejscu może być uciążliwe.

Rolka siatki kiedyś się skończy. Lepiej nie próbować łączenia siatki pomiędzy słupkami. Po pierwsze nie wygląda to zbyt ładnie, a po drugie nie jest wytrzymałe. Po prostu odetnij nadmiar siatki z ostatniego słupka i i przymocuj nową rolkę. Fajnie jeżeli masz kogoś do pomocy i uda ci się jednocześnie przybić obie siatki naciągając kończącą się rolkę.

Podsumowanie.

Gdy wykonasz te czynności dla wszystkich ścian ogrodzenia możesz napawać się kawałem dobrej roboty. Jeżeli działka jest w szczerym, polu jak na zdjęciach, to w końcu możesz zobaczyć ile faktycznie terenu masz do dyspozycji. Może teraz czas na rozplanowanie ogródka, wiaty na drewno czy ognisko? Jeżeli na działce nie ma wody warto też pomyśleć o własnej studni kopanej z kręgów betonowych. Można miło spędzić czas z rodziną na działce nawet jak budowa jeszcze się nie zaczęła.

Podsumowując powstałe ogrodzenie tymczasowe, opisane w tym artykule, oraz moje wydatki. Zakupiłem przez ogłoszenia internetowe 50 słupków, za łączną kwotę 400 zł z transportem. Do tego dwie rolki siatki, po 50 metrów bieżących, za 143 zł z transportem. Daje razem 543 zł za materiał,

Czasowo postawienie około 100 metrów bieżących ogrodzenia zajęło 3 weekendy, pracując z pomocą jednej osoby lub samodzielnie i nie więcej niż 5 godzin dziennie. Przy większej ilości czasu bez problemu można by skończyć w 2 weekendy.

Mam nadzieje ze artykuł był pomocny. Jeżeli tak proszę udostępnij go, niech trafi do większej liczby odbiorców. Dla mnie to będzie najlepsza nagroda za poświęcony czas. Pozdrawiam.


Pokaz slajdów z prac:

Galeria zdjęć z prac: