Opony całoroczne czy sezonowe. Które wybrać?

Każdy posiadacz własnego samochodu zastanawiał się nad tym chociaż przez chwilę. Co jest lepsze i co bardziej się opłaca? Opony sezonowy czy całoroczne? Jest to temat niepodlegający dyskusji. Każdy ma na ten temat swoje zdanie i argumenty. Ja jednak postaram się obiektywnie ocenić i wymienić poszczególne wady i zalety obydwu rozwiązań.

Po pierwsze cena

Cena jest pierwszym argumentem, który przemawia do większości kierowców. Komplet opon całorocznych jest z reguły droższy od opon letnich czy zimowych ale jest nam potrzebny tylko jeden komplet zamiast dwóch. Czyli łącznie wychodzą taniej. Jest to argument bardzo mocno przemawiający za oponami całorocznymi. Szczególnie dla osób które nie posiadają żadnego kompletu opon lub wszystkie opony nadają się do wymiany.

Przy okazji chciałbym przestrzec kierowców próbujących na siłę oszczędzać, Opony letnie nie są oponami całorocznymi i jeżdżąc na letnim ogumieniu w warunkach zimowych stwarzacie olbrzymie zagrożenie zarówno dla siebie jak i innych uczestników ruchu drogowego!

Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego?

Jest to bardzo znane powiedzenie lecz czy ma ono zastosowanie przy oponach? Ciężko jest to jednoznacznie stwierdzić. Nie da się ukryć, że kupując najtańsze opony całoroczne nie ma co od nich oczekiwać wysokiego komfortu jazdy czy bezpieczeństwa w niesprzyjających warunkach pogodowych. Osobiście uważam, że opony sezonowe pod tym względem zawsze będą lepsze od opon całorocznych ale jednocześnie nie uważam, żeby te różnice były nie wiadomo jak wielkie. Kupując dobre opony całoroczne można czuć się naprawdę bezpiecznie.


Liczy się czas !

Każdy się zgodzi, że dzisiaj czas to pieniądz. Więc kto miałby czas na zmianę opon dwa razy w roku. W tym przypadku zdecydowanie prowadzą opony całoroczne. Nie trzeba się martwić czy już czas zmienić czy jeszcze poczekać. Nie marnuje się też czasu na stanie w kolejkach do warsztatu, czy przed domem samemu walcząc z lewarkiem.

Jest to niekwestionowana zaleta opon całorocznych. Natomiast na obronę opon sezonowych mogę jedynie powiedzieć, że dla maniaków samochodowych wymiana opon samemu to czysta przyjemność i tak jest w moim przypadku.

Decyzja ?

To wszystko co mogłem napisać odnośnie wad i zalet obu rodzajów ogumienia. Jedyne co mogę dodać to to, że sam jeżdżę na oponach sezonowych i jestem z nich bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem jednak ostateczną decyzje musicie podjąć sami. Pozdrawiam!